UDZIAŁ W AKCJI „NARODOWE CZYTANIE 2020.

Zapoczątkowana przez Parę Prezydencką odsłona Narodowego Czytania odbywa się od 2012 roku. Nasza szkoła wzięła udział w akcji po raz trzeci. Wspólnie czytaliśmy „Przedwiośnie”, Polskie Nowele i „Balladynę”. W tym roku uroczystość odbyła się 8 września i została przygotowana przez uczniów klasy VII pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego Józefy Klejnowskiej i bibliotekarza Marleny Lewalskiej.

Na początku uczniowie wysłuchali tekstu listu Prezydenta Andrzeja Dudy skierowanego do uczestników akcji, w którym podkreślił, „że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy”. Uczniowie starannie przygotowali się do udziału w akcji. Zaprezentowali ciekawostki z życia pisarza i przygotowali wystawy tematyczne i gazetki ph. JULIUSZ SŁOWACKI – MISTRZ SŁOWA I WIESZCZ NARODOWY. Na szkolnej scenie czytano fragment pt: „W chacie wdowy”. Uczniowie przygotowali oryginalne dekoracje i rekwizyty według własnej inwencji i pomysłowości. Były świeże maliny, stare gliniane dzbanki, lampy naftowe, kareta i tradycyjne stroje. Na wystawie zaprezentowano cenne wydania książek i różnorodne opracowania o Juliuszu Słowackim ze zbiorów szkolnej biblioteki. Nie zabrakło podziękowań i pamiątkowych książek od Prezydenta za udział w akcji. Uczniowie wzbogacili swoją wiedzę na temat obowiązkowej lektury. „Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu, które powstało na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Historia sióstr Balladyny i Aliny bardzo się uczniom podobała i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Przeczytany fragment dramatu został pięknie i nastrojowo przeczytany, a przygotowana dekoracja wprowadziła wszystkich w nastrój epoki. Jak podkreślił Prezydent Andrzej Duda „jest to literatura, która „głęboko jest zakorzeniona w naszej polskiej historii i mentalności. W „Balladynie” jest wiele treści uniwersalnych, które budują postawy, które uczą”, bo Słowacki nie tylko marzył i pokazywał to, co chciałby, żeby było piękne, ale także potrafił wytykać Polakom ich przywary, uczyć, aby tak nie działać, wspominając wszystko to, co kiedyś do upadku Rzeczypospolitej doprowadziło”. Kolejna odsłona w szkole wspólnego czytania klasyków polskich promuje czytelnictwo i zachęca uczniów do rozwijania swoich zainteresowań literaturą polską.