UROCZYSTY APEL W HOŁDZIE DLA „NIEPODLEGŁEJ”

Uroczysty apel z okazji 100 ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI rozpoczął się w sali widowiskowej szkoły 9 listopada o godzinie 11:11. Szkoła włączyła się w akcję MEN„Rekord dla Niepodległej”. W ramach świętowania wspólnie zaśpiewaliśmy 4-zwrotkowy hymn Polski. Na uroczystości obecna była Pani Dyrektor, Przewodnicząca Rady Rodziców, rodzice, nauczyciele i uczniowie. Wszyscy wspólnie uczciliśmy najważniejsze święto i jedyny taki jubileusz w naszym życiu! Celem uroczystości było rozbudzanie poczucia miłości dzieci i młodzieży do Ojczyzny, uczenie szacunku i przywiązania do tradycji i historii własnego narodu, upamiętnienie i oddanie hołdu ludziom zasłużonym dla Ziemi Wąbrzeskiej i Wielkim Polakom, którzy mieli istotny wpływ na odzyskanie niepodległości. Uczniowie z koła polonistycznego i wokalnego przygotowali poranek poetycko – muzyczny prezentujący DROGĘ POLAKÓW DO NIEPODLEGŁOŚCI.Głośno zabrzmiały m.in. ulubione pieśni: „Rota”, „Wojenko, wojenko”, „O mój rozmarynie”. Dyrektor szkoły podsumowała wszystkie zadania zrealizowane w ramach zorganizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej projektu „Godność, wolność, niepodległość”. W szkole zrealizowano następujące zadania:Wycieczkę ph.Śladami Niepodległości, Sztafetę Niepodległości”, Konkurs Wiedzy „Moja Ojczyzna”, Pokój Zagadek – Nasza Niepodległość.

W Sali przygotowano też WYSTAWĘ PAMIĄTEK związanych z ODZYSKANIEM I BUDOWĄ PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI.Uczniowie, którzy przygotowali pamiątki rodzinne ciekawie opowiadali o swoich eksponatach zaprezentowanych na wystawach. Wszyscy z zainteresowaniem podziwiali niezwykłe portrety prapradziadków, stare fotografie ukazujące życie na wsi przed II wojną światową, stare czasopisma, książki i przedmioty. Oprócz portretów wielkich Polaków patriotów zaprezentowano ORYGINALNY KĄCIK WOJSKOWY. Urządzono także wystawę ph. KĄCIK KSIĄŻEK REGIONALNYCH. W zbiorach szkolnych znajdują się też unikatowe pamiątki przekazane przez rodziców np. Śpiewnik z 1908 roku zawierający Pieśni Kościelne z Melodiami dla użytku młodzieży szkolnej, Gazetka „Sztajerek” – z repertuaru Józefa Staruszkiewicza. – wydanie sprzed I wojny światowej. Uczniowie z zainteresowanie oglądali stare sprzęty: młynki, różne lampy naftowe i żelazka, tarę do prania, radio i stare pieniądze – banknoty z 1941 roku o różnych nominałach. Zwiedzający przeglądali starą Kronikę Szkoły prowadzoną od 1945 roku. Na wystawie były też ważne dokumenty z lat wojny i okupacji: Medale Zwycięstwa i Wolności oraz odznaczenia dla Więźniów Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych, książeczki potwierdzające pobyty w przymusowych obozach pracy. Na wystawie zaprezentowane zostały także Albumy – prace konkursowe przygotowane przez uczniów na konkursy związane z setna rocznicą. W czasie uroczystości podsumowano także wyniki Konkursu Plastycznego ph. ORZEŁ POLSKI. Laureaci konkursu wykonali różną techniką ładne godła, za co otrzymali Dyplomy i nagrody. Na zakończenie delegacja uczniów z Samorządu Uczniowskiego wraz z Panią Dyrektor, Przewodniczącą Rady Rodziców i katechetą zapaliła znicz przed Szkolnym Krzyżem. Zmówiono także modlitwę w intencji Ojczyzny.