Uczniowie w „Pokoju Zagadek”

Uczniowie z klas V-VIII dnia 6.11.2018 r. uczestniczyli w rozwiązywaniu zadań w tzw. „Pokoju Zagadek” który został przygotowany w skansenie w Stanisławkach. Organizacja gry powstała dzięki projektowi WOLNOŚĆ, GODNOŚĆ, NIEPODLEGŁOŚĆ w jakim uczestniczy szkoła związanym z 100 leciem odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Pokój zagadek przypomina podchody lub gry terenowe. Reguły zabawy są dosyć proste.

Zamknięci w pomieszczeniu gracze, mają tylko jedno zadanie – uciec z pokoju w określonym czasie. Oczywiście wydostanie się z pokoju wiąże się z przejściem szeregu różnego rodzaju łamigłówek i zadań, każda kolejna to wskazówka do upragnionego wyjścia. Wystarczy znaleźć klucz. Nasz pokój zagadek zorganizowany był w tematyce historycznej stąd stroje uczestników i zadania związane z rokiem 1918 oraz postaciami z epoki. Na uczestników czekały zagadki, krzyżówki, rebusy zaszyfrowane w kodach QR i kłódkach. Uczniowie zmagali się z zadaniami w grupach, w których najważniejsza była współpraca i komunikacja, zaś w razie trudności mogli liczyć na podpowiedzi i koła ratunkowe. Największym zaskoczeniem było to w jak bardzo różny sposób nasi uczniowie myślą i jak niekonwencjonalnie mogą podejść do rozwiązywania zadań. Praktycznie każda grupa, która „uciekała” z skansenu w pewnym momencie zastosowała nowy wariant rozwiązania zagadki czy wykonania zadania, którego w ogóle się nie spodziewaliśmy. W rozwiązaniu zadań liczyła się nieskrępowana kreatywność grupy i praca w zespole. Serdecznie gratulujemy uczestnikom i dziękujemy Pani Szymion za pomoc w organizacji i udostępnienie pomieszczeń skansenu w Stanisławkach.

Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.