“SZTAFETA NIEPODLEGŁOŚCI”

Dnia 26 października odbyła się “SZTAFETA NIEPODLEGŁOŚCI”. Był to bieg sztafetowy z flagą Polski przenoszoną przez stu uczniów, nauczycieli i rodziców jako symbol upamiętnienia Setnej Rocznicy. Na uroczyste wydarzenie zaproszono przedstawicieli władz samorządowych oraz społeczności lokalnej i środowiskowej. Zadanie miało dwuetapowy przebieg. I etap – sztafeta dla dzieci z przedszkola i uczniów klas „0” – III przeprowadzona na terenie boiska sportowego szkoły. II etap – sztafeta dla uczniów klas IV-VIII przebiegająca na trasie 6 km prowadzącej z Jarantowic do Łopatek. Każdy uczestnik biegu przebiegł z flagą Polski wyznaczony odcinek trasy. Końcowym punktem biegu było Miejsce Pamięci Narodowej w Łopatkach. Uczestnicy sztafety uczcili na miejscu pamięć pomordowanych minutą ciszy. Zapalili symboliczne znicze i złożyli kwiaty przed pomnikiem.

Nauczyciel historii zapoznał wszystkich z wydarzeniami historycznymi w Łopatkach, gdzie w 1939 roku Niemcy rozstrzelali ok. do 2500 osób z powiatu wąbrzeskiego. Na miejscu straceń znajduje się symboliczna mogiła i pomnik. Podsumowaniem tych działań był apel w szkole z akcentem patriotycznym – recytacja wierszy i śpiew patriotycznych pieśni. Historyczne wydarzenie podsumowała Dyrektor Szkoły Pani Monika Bestjan. W swoim wystąpieniu nawiązała do słów ostatniej zwrotki wiersz pt: „ Kto ty jesteś Polak mały”. Słowa: „Czym ty dla niej? Wdzięczne dziecię. Coś jej winien? Oddać życie oddały istotę patriotów, którzy ginęli walcząc o niepodległość. My w wolnej Polsce nie musimy ginąć już za Ojczyznę, dziś w Sztafecie Niepodległości manifestowaliśmy nasz patriotyzm. Udział w dzisiejszej uroczystości jest potwierdzeniem wielkiego szacunku i wdzięczności wobec Polaków, którzy walczyli o wolna i niepodległą Ojczyznę. Dzięki ich ofiarności mamy własne terytorium, godło, flagę, hymn język, instytucje, urzędy, szkoły i wartości narodowe związane z naszą narodowością, które musimy pielęgnować i szanować. Jesteśmy świadkami i twórcami najnowszej historii Naszej Małej Ojczyzny. Na zakończenie swojego wystąpienia Pani Dyrektor życzyła zebranym wszelkiej pomyślności, satysfakcji z budowania wspólnego dobra, bo jak powiedział M.R. Kopmeyer; „ Najszlachetniejsze wykorzystanie wolności polega na jednoczeniu obywateli, nie na tworzeniu podziałów”. Wszyscy uczestnicy Sztafety i osoby zaangażowane w jej realizację otrzymali pamiątkowe “MEDALE NIEPODLEGŁOŚCI”. Wręczono także PAMIĄTKOWE STATUETKI. Podziękowania otrzymały instytucje szczególnie zaangażowane w realizację zadań: Gmina Ryńsk, Koło Gospodyń Wiejskich i Ochotnicza Straż Pożarna w Jarantowicach. Szczególne podziękowanie skierowano do: Wójta Gminy Ryńsk i Wójta Gminy Książki, Starosty Wąbrzeskiego, Inspektora Mirosława Jopek – komendanta Powiatowej Policji w Wąbrzeźnie, Dyrektor Szkoły serdecznie podziękowała także przybyłym na uroczystość zaproszonym gościom: zastępcy Wójta Gminy Ryńsk Panu Łukaszowi Gapińskiemu, Pani Justynie Zarębskiej – Inspektorowi Urzędu Gminy Ryńsk, Pani Marii Imiałek radnej Gminy Ryńsk, Pani Monice Sroka – przewodniczącej Rady Rodziców, Panu Markowi Sobieskiemu i Panu Janowi Koseckiemu z Koła Łowieckiego „Jedność”, Pani Hannie Żonakowskiej – przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Jarantowicach, Panu Zbigniewowi Szydzik – prezesowi OSP w Jarantowicach, Panu Ryszardowi Dudkiewicz – sołtysowi sołectwa Jarantowic, Panu Stefanowi Strawczyńskiemu – sołtysowi sołectwa Sitna, Panu Tadeuszowi Turbak – sołtysowi sołectwa Łopatki. Podziękowano także nauczycielom i następującym rodzicom zaangażowanym w organizację sztafety: Monice Góralskiej, Marcinowi Góralskiemu, Edycie Lewandowskiej, Anecie Rymackiej – Gryczkowskiej, Wojciechowi Dziekońskiemu, Justynie Kukielskiej, Annie Drapała, Alinie Banaś, Teresie Witkowskiej, Marcie Nadwornej, Andrzejowi Krawczyk, Ewelinie Gburczyk, Krzysztofowi Gburczyk, Ilonie Dziewięckiej, Sylwii Łopatkiewicz, Marzenie Wróblewskiej i Karolowi Rosłan. Zwieńczeniem wydarzenia była pamiątkowa, zbiorowa fotografia, która będzie wydrukowana na płótnie. Ostatnią częścią uroczystości było wspólne świętowanie na wesoło. Było to słuchanie znanych pieśni patriotycznych przy poczęstunku – pysznym bigosie przygotowany przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Jarantowicach. Nie zabrakło także kiełbasek z grilla upieczonych przez strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Jarantowicach. Dziękujemy także radnej z Gminy Ryńsk Pani Marii Imiałek za ufundowanie dla wszystkich słodkich drożdżówek.