Pobyt w Biskupinie

Wczesnym rankiem, 15 listopada 2019 r. uczniowie klas V i VI udali się na wycieczkę po Ziemi Pałuckiej. Historyczną przygodę rozpoczęli w Żninie, gdzie pod opieką Pani Małgorzaty Molczyńskiej, Pana Tomasza Składanowskiego i organizatora wyprawy Pani Haliny Gołembiewskiej wsiedli do wagoników wiekowej, liczącej ponad 120 lat kolejki wąskotorowej i rozpoczęli podróż do Wenecji. Przy dźwiękach stukoczących kół, jadąc z prędkością 20 km/h podziwiali z okien drewnianych wagoników przepiękne malownicze pałuckie krajobrazy.

Po godzinnej przejażdżce Żnińską Koleją Powiatową dotarli do Wenecji. Tam pod kierunkiem przewodnika zwiedzili Muzeum Kolei Wąskotorowej. W „wielkim świecie małych kolejek” mali miłośnicy historii techniki mogli wejść, dotknąć cudownych kolorowych, zgromadzonych w tym miejscu 17 zabytkowych parowozów oraz pasażerskich i towarowych wagonów. Obejrzeli wnętrze zabytkowej poczekalni, budkę dróżnika, torowisko z rozjazdami i obrotnicę umożliwiającą zmianę kierunku jazdy. Poznali historię kolei, która niegdyś łączyła Wenecję z Rzymem. Następnie udali się na Zamek Wenecki, zwiedzili ruiny, wystawę średniowiecznych maszyn oblężniczych, poznali bardzo ciekawie opowiedzianą przez przewodnika historię zamku strzeżonego przez legendarnego Krwawego Diabła Weneckiego. W dalszej części historycznej wyprawy uczestnicy wycieczki dotarli do Biskupina. Po spotkaniu z przewodnikiem udali się w wyjątkową podróż w czasie. Zwiedzili świetnie zachowane pozostałości osady łużyckiej sprzed 2700 lat. Podczas zwiedzania rezerwatu archeologicznego obejrzeli ekspozycję muzealną prezentującą historię osady, najpiękniejsze zabytki, obozowisko łowców i zbieraczy z epoki kamienia oraz wioskę wczesnopiastowską. Zobaczyli osiedle obronne ludności kultury łużyckiej, dowiedzieli się, jak żyli mieszkańcy osady. Po pobycie w Muzeum Archeologicznym czekał na wycieczkowiczów dwudaniowy posiłek w Przystani Biskupińskiej. Pyszny, domowy obiadek tak wszystkim smakował, że zostały tylko „wylizane” talerzyki, nawet te po suróweczce. Posileni smacznymi daniami uczestnicy wyprawy wrócili do osady w Biskupinie, gdzie uczestniczyli w dwóch zajęciach warsztatowych: „Garnek na wynos?” – lepienie naczyń z gliny i „Nić Ariadny” – warsztaty pradziejowego tkactwa. Najpierw, prowadzący zajęcia zapoznali uczestników z historią powstania pierwszych form glinianych, z metodami, jakimi mieszkanki osiedla biskupińskiego lepiły, ozdabiały i wypalały naczynia. Uczniowie poznali tajniki wiedzy o ceramice pradziejowej, mieli możliwość obejrzenia replik naczyń i zdobytą wiedzę wykorzystać podczas własnoręcznie wykonanej pamiątki z gliny. Następnie uczestniczyli w zajęciach z tkactwa. Poznali jego rolę w pradziejach, zobaczyli, jak dawniej z owczego runa była przędzona nić i nauczyli się tkać na małym krosienku tkackim. Każdy z uczestników wycieczki na pamiątkę samodzielnie utkał z wełenki kolorową krajkę. Późnym wieczorem, zmęczeni, ale ze śpiewem na ustach, plecakami pełnymi pamiątek i niezapomnianych wrażeń ze wspaniałej historycznej wyprawy uczniowie wrócili do szkoły, gdzie czekali stęsknieni za swoimi pociechami rodzice.