Wycieczka do Będomina i Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku

05 czerwca pani Małgorzata Molczyńska zorganizowała wycieczkę na Kaszuby. Dzieci z klas 0-III wraz ze swoimi wychowawczyniami odwiedziły Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie – oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku, które mieści się w barokowym dworku z początku XVIII wieku. W dworku tym urodził się Józef Wybicki, twórca „Mazurka Dąbrowskiego”. W zbiorach muzeum znajdują się: meble, dywany, obrazy o tematyce patriotycznej, szable i pistolety z XIX wieku, medale pamiątkowe, dzieła literackie i patriotyczne.Najcenniejszą kolekcją muzeum są muzykalia patriotyczne.

Tworzą je śpiewniki i nuty polskich pieśni patriotycznych. W pobliżu muzeum znajduje się pomnik orła, którego skrzydła tworzy ponad 200 kos. Natomiast w Szymbarku najbardziej zainteresował dzieci Dom do Góry Nogami. Jest on najbardziej znaną i pierwszą tego typu konstrukcją. W Centrum Promocji i Edukacji Regionu dzieci mogły podziwiać również inne ciekawe obiekty jak: Bunkier Tajnej Organizacji Wojskowej,,Gryf Pomorski’’ działającej podczas II wojny światowej na Kaszubach. Dzieci mogły wejść do niego podziemnym tunelem i przeżyć ,,prawdziwy’’ nalot dzięki specjalnym efektom akustycznym.Duże zainteresowanie wywołała Kuźnia,dom trapera kaszubskiego, replika dworu szlacheckiego iDom Sybiraka przywieziony spod Irkucka. Dzieci obejrzały również Muzeum Gospodarstwa Domowego, w którym wystawione są różnego rodzaju narzędzia ciesielskie, kołodziejskie, rolnicze, furmańskie, medyczne i gospodarstwa domowego z okresu od XVIII w. do wybuchu II wojny światowej. Podziwiały statuę „Świętowida Kaszuba” symbolizującą religijność, pracowitość, upóri patriotyzm Kaszubów oraz przepiękny Kościółek pod wezwaniem św. Rafała Kalinowskiego. W kościółku tym znajdują się liczne pamiątki m.in. Belki z Jasnej Góry oraz symboliczne kamienie z pierwszej archikatedry na Wawelu.Duże zainteresowanie wśród dzieci wywołał drewniany dom powstańca polskiego z Adampola, Sowiecki Łagier oraz pociąg, jakim transportowano polskich zesłańców na Syberię. Uczestnicy wycieczki podziwiali również najdłuższą deskę świata wpisaną do Księgi Rekordów Guinnesa, Stół Noblisty i największy koncertujący fortepian świata. W przerwach między kolejnymi punktami programu wycieczki dzieci zjadły lody, pieczone kiełbaski, obiad i zaopatrzyły się w pamiątki, które przypominają o tym ciekawym miejscu. Dzieci mogły również w czasie zajęć warsztatowych samodzielnie upiec chleb w tradycyjnym kaszubskim piecu chlebowym. To wszystko zapewniło każdemu uczestnikowi wycieczki niezapomniane chwile.Mimo upalnej pogody wycieczka dostarczyła małym podróżnikom mnóstwo wrażeń i wiele radości.