UDZIAŁ W AKCJI NARODOWE CZYTANIE. NOWELE POLSKIE

12 września już po raz drugi została zorganizowana w szkole akcja NARODOWE CZYTANIE, która odbyła się pod patronatem Prezydenta Andrzeja Dudy, który wraz z małżonką wybrał osiem polskich nowel. W uroczystości wzięła udział Pani Dyrektor, nauczyciele i uczniowie z kl. IV – VIII.

Wszyscy z uwagą słuchali wzorcowego czytania wybitnych utworów; Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Władysława Stanisława Reymonta, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego. Jak podkreślił w odczytanym przez Józefę Klejnowską Liście Prezydent wspólnym mianownikiem nowel jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Utwory te towarzyszyły naszym rodakom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny i szukali odpowiedzi na wyzwania swoich czasów. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. To dzieła niepowtarzalne i – mimo niewielkich rozmiarów – doniosłe. Zorganizowana w szkole akcja zachęciła słuchaczy do przeczytania książek i udowodniła, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości.