REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

W dniach od 20 do 22 marca odbywały się w szkole Rekolekcje, które w tym roku przebiegały pod hasłem „W MOCY BOŻEGO DUCHA”. Nauki rekolekcyjne prowadził Proboszcz Parafii z Wąbrzeźnia ks. kan. Jan Kalinowski i Proboszcz z Nowej Wsi Królewskiej ks. Jacek Dudziński oraz katecheta Tomasz Składanowski.

W Rekolekcjach brali aktywny udział wszyscy uczniowie, którzy zostali przygotowani do świadomego i głębokiego przeżywania Wielkiego Postu, Sakramentu Pokuty i Eucharystii. Dzieci uczestniczyły także w ilustrowanej obrazami Drodze Krzyżowej. W sali, w której odbywały się nauki przygotowano wystawy tematyczne, plakaty prezentujące tematykę rekolekcji i prace konkursowe. Katecheta zorganizował konkurs plastyczny pt: „NASZ KOŚCIÓŁEK JARANTOWICKI”, sakralną perełką naszego regionu. Na konkurs wpłynęło 18 oryginalnych prac wykonanych różnymi technikami. Organizator konkursy wręczył uczniom Dyplomy, a Pani Dyrektor Szkoły ufundowała nagrody dla wszystkich uczniów. Laureatami konkursu zostali:
I MIEJSCE: Zuzanna Łopatkiewicz, Bartłomiej Gburczyk, Ilona Błaszkiewicz
II MIEJSCE: Oliwia Bieda, Karolina Witkowska, Paweł Urbański,
III MIEJSCE: Oliwia Krawczyk, Adam Balawajder, Bartłomiej Osetek, Zuzanna Imiałek
WYRÓŻNIENIA: Krystian Szumkow, Alicja Drapała, Julia Wiśniewska, Natalia Sierak, Maciej Nadolny, Kamil Dąbrowski, Martyna Gryczkowska, Piotr Więckowski.
Rozważania i nauki przeplatane były nauką pieśni wielkopostnych. Uczniowie otrzymali przygotowane przez katechetę szkolne śpiewniki, z których nauczyli się nowych pieśni przy akompaniamencie gitary ks. Jacka Dudzińskiego i Pana Tomasza Składanowskiego. Śpiewano także ulubione pieśni Jana Pawła II. Uczennice z klasy V recytowały wiersze prezentujące: Św. Papieża Jana Pawła II, ks. Jerzego Popiełuszkę, umiłowanego poetę ks. Jana Twardowskiego. Uczniowie z kl. I – III obejrzeli film dla dzieci i młodzieży pt. „Opowieść o Jezusie”. W ostatnim dniu wszyscy uczestniczyli w Kościele w Jarantowicach w Nabożeństwie Pokutnym i Mszy Świętej. Podsumowanie rekolekcji zakończyło się wręczeniem dla laureatów konkursu nagród. Celem rekolekcji było uświadomienie, że każdy chrześcijanin jest posłany, aby głosić Ewangelię słowem i czynem. Podczas nauk, rozważań duchowych i wspólnego śpiewu pieśni dzieci uświadomiły sobie znaczenie męki i śmierci krzyżowej Pana Jezusa.