Żonkile

#ŁączyNasPamięć #AkcjaŻonkile
19 kwietnia 2024 roku obchodziliśmy 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile” ma na celu propagowanie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim. Żonkil stał się symbolem pamięci, szacunku i nadziei.

Związany jest z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w rocznicę powstania składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Akcji przyświeca hasło „ Łączy nas pamięć”. Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji „Żonkile” organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich „POLIN”. Uczniowie klas starszych klas wzięli udział w zajęciach poświęconych temu wydarzeniu, obejrzeli film pt ”Było- nie ma – jest”, zapoznali się z mini wystawą historyczną i wykonali własne żonkile. Akcja Żonkile pokazuje wielopłaszczyznowo jak dbać o pamięć, a jednocześnie proponować wielotorowe działania edukacyjne.