Spotkanie z autorem

W środę, 8 listopada 2023 r. uczniowie klasy ósmej naszej szkoły pod opieką pana Piotra Matuszewskiego, nauczyciela i bibliotekarza, wyjechały do Zielenia, aby w tamtejszej szkolnej bibliotece spotkać się z młodą, początkującą, ale już uznaną pisarką dla młodzieży i dzieci – panią Martyna Szkołyk, autorką książek fantasy dla młodzieży: “Czarna, czarna toń” i “Chmury sztormowe”. Pani Martyna, pisarka fantasy, copywriter i pszczelarz, jednocześnie promowała swoją trzecią powieść, zatytułowaną “Niemy Śpiewak”, całkowicie odmienną od dotychczasowej twórczości, bo opowiadającą o przyjaźni człowieka z koniem.

Dwie poprzednie natomiast opowiadały o fantastycznym świecie wilkołaków, licha, leszych, tworów słowiańskich mitów i legend. Absolwentka polonistyki oraz technik weterynarii, zadebiutowała w 2020 roku powieścią „Czarna, czarna toń”, wydaną w formie self publishingu, czyli bez udziału tradycyjnego wydawnictwa.
Pisarka opowiadała nam o swojej pracy, pasjach, zainteresowaniach, twórczości, co chwilę przypominając zgromadzonym, że najważniejszą w życiu, jest wiara we własne możliwości i umiejętności. Odpowiadała również na pytania zarówno pań prowadzących spotkanie – Karoliny Morańskiej i Justyny Rumińskiej – Sul, jak również zainteresowanych uczniów. Czas spotkania okazał się jak zawsze za krótki i gdybyśmy mogli zapewne rozmowy zakulisowe trwałyby znacznie dłużej. Wróciliśmy szczęśliwi i pod ogromnym wrażeniem z jednej strony znanej pisarki, a z drugiej strony osoby bardzo skromnej i niezwykle sympatycznej. Wyjazd odbył się w ramach współpracy bibliotek szkolnych gminy Ryńsk uczestniczących w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0.