Andrzejki

Wigilia świętego Andrzeja, czyli popularne andrzejki od dawien dawna są tradycyjnym wieczorem wróżb. Tego dnia dziewczęta próbowały dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości. Chłopcy spotykali się na podobne wróżby w wigilię świętej Katarzyny, czyli 24 listopada. Jednak z czasem katarzynki uległy zapomnieniu. Obecnie obrzędy są połączone i obchodzone jako tradycyjne andrzejki. Stały się też idealnym pretekstem do spędzenia niezapomnianego czasu w gronie kolegów i koleżanek.

30 listopada w naszej szkole, jak co roku, obchodziliśmy andrzejki – dzień wróżb i zabaw. Młodsi uczniowie w kolorowych strojach, swoją zabawę taneczną zaczęli już od rana. Starsi zaś wróżby i zabawy andrzejkowe przygotowali samodzielnie. Dzięki wróżbom dowiedzieliśmy się również, że będziemy mieli w przyszłości dużo lekarzy, nauczycieli, architektów, księży, masażystek, a nawet polityków. Podczas zabawy śmiechu było co niemiara. Kolorowe i migające światełka oraz zapach wosku sprawiły, że atmosfera była pełna magii. Dzień wróżb zakończyliśmy dyskoteką szkolną. Zabawę zaplanowali i zorganizowali członkowie Samorządu Uczniowskiego. Wszyscy wspaniale bawili się przy rytmach różnorodnej muzyki, a tradycja andrzejkowa jest okazją do innego spędzenia dnia w szkole.