Dzień papieski

XXI Dzień Papieski przebiegał pod hasłem „Nie lękajcie się”. Były to słowa z jakimi zwrócił się do wiernych św. Jan Paweł II podczas homilii wygłoszonej 22 października 1978 roku w czasie  mszy świętej inaugurującej jego pontyfikat: „Nie bójcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi. Dla Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji, rozwoju! Nie bójcie się! Chrystus wie, co nosi w swoim wnętrzu człowiek. On jeden to wie!” Słowa Papieża są aktualne także dziś, mimo że  współczesne lęki są nieco inne niż wówczas, jednak apel o zaufanie Chrystusowi jest ponadczasowy. Tegoroczny Dzień Papieski wpisuje się w 101. rocznicę urodzin i 16. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II oraz 21-lecie Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. 29 października w naszej szkole, podczas 21 Dnia Papieskiego, klasa VI wraz z katechetą pochyliła się, nad jednym z aspektów nauczania Jana Pawła II.

Uczniowie wcielili się w postaci biblijne, które w swoim życiu i działaniu niejednokrotnie doświadczały lęku. Zaufanie i wiara pozwoliły im nie poddać się obawom i dokonywać wielkich rzeczy. Ten sposób opowiedzenia historii o lękach ma na celu pokazanie, że ludzie bali się od zawsze – nawet ci, których dziś uznajemy za bohaterów czy świętych. Biblijne postacie prowadzą nas do ciągle aktualnego wezwania Papieża – „Nie lękajcie się”. Każda z biblijnych postaci reprezentuje jeden z lęków i sposób radzenia sobie z nim: Jonasz – lęk przed trudnym zadaniem, podjęciem ryzyka, lęk przed niezrozumieniem, Józef – lęk przed odpowiedzialnością, przed opinią drugiego człowieka, lęk o swoją rodzinę, Maryja – lęk przed wolą Bożą, lęk przed odrzuceniem, lęk przed opuszczeniem kraju w wyniku prześladowania, lęk o własne dziecko, Piotr – lęk przed podjęciem ryzyka, zaufaniem Bogu, porzuceniem swojego starego życia i przyzwyczajeń. Podczas uroczystości śpiewano ulubione pieśni Papieża i zaprezentowano tematyczne gazetki ścienne. W ten sposób cała społeczność szkolna oddała hołd ukochanemu Papieżowi.