Warsztaty z wyzwaniem

Uczniowie klasy V brali udział w Warsztatach z Wyzwaniem zorganizowanych przez Zespół Programu PROJEKTOR. Były to spotkania pozalekcyjne online, które odbyły 31 maja i 23 czerwca. Celem spotkań było stworzenie uczniom warunków do samodzielnego zrozumienia problemów coraz szybciej zmieniającego się świata i odnalezienia w nim miejsca dla siebie.

Drużyna Warsztatów z Wyzwaniem to studenci, uczniowi i nauczyciel, który pełnił rolę opiekuna i wspierał prowadzących w czasie przygotowywania zajęć i ich prowadzenia. Rolą nauczyciela było także wraz z uczniami podjęcia się wyzwania ekologicznego i czuwanie nad wykonaniem zadań. Zajęcia z uczniami prowadzili studenci Akademii Medycznej Pan Kamil Supryczyński z Olsztyna i Pani Lena Kwiatkowska z Bydgoszczy. Tematem przewodnim była OCHRONA NASZEJ PLANETY. Po wspólnej dyskusji uczniowie podjęli wyzwanie współczesnego świata i zaplanowali działania ekologiczne. Na godzinie wychowawczej posprzątali teren wokół zabytkowego Kościółka w Jarantowicach. Następnie urządzili sobie Ekologiczny Piknik na łonie natury w szkolnym ogrodzie. Niektórzy posadzili w swoich ogródkach kwiaty i krzewy. Wszyscy uczestnicy projektu obiecali stać się bardziej „eko” i promować w swoim środowisku ochronę przyrody.
Podczas spotkań prowadzący opowiadali ciekawostki o roślinach i zwierzętach. Prowokowali uczniów do krytycznego myślenia i aktywności ekologicznej, dyskutowali o ochronie planety. Wspólnie poszukiwano rozwiązań problemów ekologicznych w Polsce i na świecie. Spotkanie prowadzone było aktywnymi metodami zachęcającymi uczniów do dyskusji, samodzielnego działania i prezentowania swoich pięknych domowych Zielonych Zakątków. Uczniowie wykazali inicjatywę i w dwóch zespołach zadaniowych spotkali się po lekcjach i przygotowali samodzielnie prezentacje ekologiczne. Bardzo dziękujemy prowadzącym za zaangażowanie i ciekawe zajęcia. Podjęliśmy dalsze wyzwanie i kontynuować będziemy spotkania w nowym roku szkolnym.
Wychowawca klasy V J. Klejnowska