„Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”

Uczniowie z klas IV – VIII przyłączyli się do polskiej edycji międzynarodowej kampanii „SPRZĄTANIE ŚWIATA”, która w tym roku przebiegała pod hasłem: „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”. W zespołach klasowych dyskutowano na temat ochrony środowiska, ograniczenia plastiku i jego negatywnego wpływu na nasze zdrowie i przyrodę. Uczniowie dowiedzieli się jakie naprawdę niebezpieczeństwo stanowi plastik dla całej Ziemi i jej mieszkańców. Poznali również proste sposoby na ograniczenie plastiku w życiu codziennym. Po obejrzeniu plakatów i ciekawych filmów edukacyjnych pod opieką wychowawców porządkowali wyznaczone tereny: boisko szkolne, teren wokół kościółka, drogę w kierunku Sitna i szosę w kierunku Wąbrzeźno- Grudziądz.

Wszyscy uczniowie zaopatrzeni w jednorazowe rękawiczki i worki, brali aktywny udział w sprzątaniu. Udział w akcji uświadomił nam, że na co dzień zużywamy bardzo duże ilości plastiku i powinniśmy zastanowić się, jak możemy z niego zrezygnować. Uczniowie proponowali zredukować używanie plastikowych przedmiotów. Na początek ograniczmy używanie jednorazowych toreb na zakupy, plastikowych butelek i kubków. Corocznie prowadzona w szkole kampania „Sprzątanie Świata” ma przede wszystkim charakter edukacyjny. Uczy poszanowania środowiska naturalnego i pokory dla otaczającej nas przyrody, promuje postawy i zachowania proekologiczne, a także uświadamia nam, że stan środowiska, w którym żyjemy zależy w dużej mierze od nas samych.