Wycieczka do Grudziądza

W październiku uczniowie klasy szóstej pod opieką wychowawcy Pani Haliny Gołembiewskiej i Pani Marleny Lewalskiej udali się na wycieczkę do Grudziądza. Swoją przygodę rozpoczęli od pobytu w kinie „Helios”. Tam obejrzeli film „Był sobie pies 2”, wzruszająca opowieść o poświęceniu i prawdziwej przyjaźni między zwierzęciem a człowiekiem. Zabawna adaptacja powieści W. Bruce Camerona przekonała uczniów, że faktycznie psia miłość jest jedyna i niepowtarzalna, a najważniejsze w życiu czworonogiego przyjaciela jest trwanie u boku swego pana czy pani.
Następnie uczniowie udali się na Cytadelę, gdzie pod kierunkiem przewodnika Wojskowego Stowarzyszenia Kulturalno-Edukacyjnego „REWELIN” Majora rezerwy Grzegorza Mariana Machaj zwiedzali Twierdzę Grudziądz – ścisły teren wojskowy. Cytadela jest perełką architektury obronnej.

Zbudowali ją Prusacy w latach 1776-1788 na rozkaz króla Fryderyka II w związku ze zdobyciem nowych terenów, na skutek pierwszego rozbioru Polski. Cytadela jest jedną z największych fortyfikacji tego typu w Europie. Zdobywanie Cytadeli uczniowie zaczęli od Bramy Górnej przez Rawelin I, Suchą Fosę, Bastion III, chodnik komunikacyjny z Bastionu III na majdan. Przewodnik zapoznał zwiedzających z historią obiektu, oprowadził po podziemnych korytarzach, pokazał ogrom fortyfikacji. Podczas zwiedzania uczniowie starali się nie obudzić śpiących w podziemiach nietoperzy. Wszyscy uczestnicy wycieczki, którzy przeszli na własnych nogach, w pocie czoła, strachu i po wielkich staraniach całą trasę podziemną otrzymali Dyplom Zdobywcy nigdy nie zdobytej Cytadeli Twierdzy Grudziądz.
W dalszej części pobytu na Cytadeli uczniowie w ramach doradztwa zawodowego poznali szczegółowo pracę zawodowego żołnierza i służby Ojczyźnie. Zapoznali się z wymaganiami niezbędnymi do ubiegania się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej, poznali kwalifikacje niezbędne do pracy w wojsku, ścieżkę zawodową od szeregowego żołnierza do podoficera i oficera Wojska Polskiego. Zgłębili wiedzę na temat plusów i minusów jakże ciekawego, ale i odpowiedzialnego zawodu dla chłopców i dziewcząt.