Godziny kodowania

06.10.2018 – 21.10.2018 Europejski Tydzień Kodowania to spontaniczny ruch zapoczątkowany w 2013 r. przez młodych doradców ds. agendy cyfrowej ściśle współpracujących z Komisją Europejską. Akcja ta ma na celu pokazanie wszystkim zainteresowanym, że programowanie może być ciekawe i przydatne. Może na przykład służyć do rozwiązywania problemów, wcielania różnych pomysłów w życie, czy komunikacji. W ramach tygodnia kodowania uczniowie Szkoły Podstawowej w Jarantowicach kontynuowali przygodę z programowaniem w Scratch, w którym można zaprogramować własne interaktywne historie, gry i animacje — oraz podzielić się swoimi dziełami ze społecznością online.
Scratch uczy młodych ludzi kreatywnego myślenia, współpracowania, oraz wyciągania wniosków – czyli ważnych umiejętności potrzebnych do życia w teraźniejszości.

Dla uczniów klas VI-VIII wyzwanie zaprojektowania gier interaktywnych było nie lada trudne, ale sprawiło wiele emocji w chwili gdy można było zagrać w grę przez siebie stworzoną. Młodsi uczniowie z klasy V rozpoczęli przygodę programowania w Logomocji Imagine, która jest obiektowym środowiskiem programistycznym, dzięki temu możemy za jego pomocą poznać zasady programowania sterowanego zdarzeniami czy pojęcie dziedziczenia. Uczniowie bardzo chętnie zajęli się tworzeniem obiektów rysowanych żółwiem. Lekcje okazały się twórczym poznawaniem tajników programowania.