WYKŁAD pt; „ OJCOWIE NIEPODLEGŁOŚCI

18 czerwca uczniowie klasy VIII wraz z wychowawcą zostali zaproszeni na wykład dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golona. Organizatorem wydarzenia była Gminna Biblioteka Publiczna w Pływaczewie. Uczniowie poznali ważne fakty i wydarzenia, które miały wpływ na odzyskanie niepodległości. Prof. Mirosław Golon dużo uwagi poświęcił sylwetkom Ojców Niepodległości. W swoim wystąpieniu zaprezentował postacie: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego.

Wykład zobrazowany był wielkoformatowymi zdjęciami prezentującymi tytułowych „Ojców Niepodległości”. Plansze zawierały również krótkie biogramy postaci, a także interesujący wybór fotografii archiwalnych. Miłym akcentem było wręczenie profesorowi przez młodzież w podziękowaniu za ciekawy występ kwiatów i obrazu namalowanego przez lokalną artystkę Panią Cecylię Szymańską. Ciekawostką jest to, że dzieło przedstawiało starą chatę – Skansen w Stanisławkach.