„AKCJA- SEGREGACJA! 2 X WIĘCEJ, 2 X CZYŚCIEJ”

UDZIAŁ W XXV Edycji Ogólnopolskiej Akcji Sprzątanie Świata pod hasłem: „AKCJA- SEGREGACJA! 2 X WIĘCEJ, 2 X CZYŚCIEJ”. W dniach od 21 do 23 września zaplanowana została Ogólnopolska akcja „SPRZĄTANIE ŚWIATA”. Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem: „SEGREGACJA! 2 X WIĘCEJ, 2 X CZYŚCIEJ”. Celem zorganizowanych w szkole działań jest: uświadomienie dzieciom i młodzieży potrzeby ochrony środowiska naturalnego na co dzień i nauka segregowania odpadów. Wszyscy muszą także dostrzec zmianę postrzegania odpadów jako „śmieci” i dostrzeżenie ich surowcowego potencjału. Uczniowie klas IV – VIII zostali zapoznani z historią Akcji Sprzątanie Świata i sylwetkami jej twórców. W holu szkoły wykonano wystawki tematyczne. Wychowawcy zaplanowali pogadanki na temat potrzeby segregowania śmieci, które ukazują korzyści z Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, segregacji odpadów oraz poszanowania zasobów środowiska.

Dyskutowano także na temat lepszego wykorzystywanie zasobów, które „zamrażamy” w odpadach oraz poszanowanie środowiska, oszczędność energii i wody. Segregacja odpadów jest także jedną z podstaw Gospodarki Obiegu Zamkniętego (CircularEconomy), którą wdrażają Polska i wszystkie inne państwa Unii Europejskiej. Zespoły klasowe zaplanowały wykonanie plakatów pt. ,,Jestem, więc nie śmiecę”. Tradycyjnie sprzątaliśmy odpady. Tegoroczna akcja odbyła się w lesie we Wroniu. Uczniowie spotkali się z leśniczym Panem Markiem Linetty, który opowiedział o swojej pracy i odbył z uczniami dydaktyczny spacer. Otrzymaliśmy także pomoce naukowe, za które serdecznie dziękujemy. Miłym akcentem były gry i zabawy na świeżym powietrzu oraz pyszne kiełbaski przygotowane przez Pana Zbigniewa Szydzika. Wszyscy uczniowie chętnie współuczestniczyli w działaniach podejmowanych dla czystego środowiska.