Wycieczka na Barbarkę

Dnia 3 października uczniowie klas 4-6 wzięli udział w zajęciach terenowych: “Przyroda i historia Barbarki”. Podczas żywej lekcji przyrody i historii uczniowie mogli sprawdzić i poszerzyć swoją wiedzę na temat zmian zachodzących w naturze wczesną jesienią. Wędrówka po lesie dała im możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą, poprzez rozpoznawanie gatunków: drzew, krzewów i grzybów.

Barbarka okazała się ciekawym miejscem, które warto zwiedzić. Położona w północno-zachodnich krańcach Torunia Barbarka jest ponad 700-letnią leśną osadą o bogatej historii i ciekawych obiektach. Barbarka łączy w sobie atrakcje historyczne z rekreacyjnymi i ekologicznymi. W średniowieczu Barbarka była miejscem kultu św. Barbary (która wg legendy objawić się miała pustelnikowi), a do miejscowej kaplicy i gotyckiej figury św. Barbary pielgrzymował m.in. sam król Zygmunt Stary w 1521 r. Przez kilka wieków działał tu też młyn. W okresie II wojny światowej Barbarka stała się świadkiem licznych egzekucji wykonywanych na inteligencji toruńskiej przez Niemców. Obecnie jest dużym, ciekawym i bogato zagospodarowanym miejscem rekreacji malowniczo położonym wśród lasów, nad stawem.
Po zajęciach przyszedł czas na pieczenie kiełbasek i integrację przy wspólnym ognisku. Pogoda dopisała, a lekcje na świeżym powietrzu były ciekawsze niż te w szkolnych ławkach, dlatego też wszyscy w dobrych humorach wrócili do szkoły.