APEL Z OKAZJI ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

W coroczny kalendarz uroczystości w Szkole Podstawowej w Jarantowicach wpisany jest uroczysty apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dzień ten jest znakomitą okazją, by uzmysłowić rolę i znaczenie takich słów jak Patriotyzm i Ojczyzna.

5 maja 2022 r. uczniowie klasy 5 przybliżyli znaczenie tego wydarzenia w historii naszej Ojczyzny. Przypomnieli tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791 r. i starali się wyjaśnić, dlaczego jest to nadal tak ważny dla Polski dzień. Konstytucja była pierwszą nowoczesną w Europie i drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych. Dnia 3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, zwaną później Konstytucją 3 Maja. Dokument ten stał się symbolem tradycji niepodległościowych państwa polskiego. Na Apelu nie zabrakło również polskich pieśni patriotycznych z różnych okresów, przygotowanych przez uczniów klasy 3,6 i 7.
Dzięki takim uroczystościom młodzi ludzie uczą się patriotyzmu, poznają historię swojej ojczyzny i są dumni z tego, że są Polakami.