ŻYWA LEKCJA HISTORII – „ KU NIEPODLEGŁEJ”

18 listopada chętni uczniowie z klas IV – VIII uczestniczyli w Żywej Lekcji Historii zorganizowanej przez Grupę Artystyczną Rekonstrukto. Tematem przewodnim była opowieść o tym jak bohaterowie walczyli o wolność, honor i ojczyznę – od powstania kościuszkowskiego, przez szlak bojowy Legionistów Dąbrowskiego, powstanie listopadowe i styczniowe, aż po czasy Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego.

Uczniowie w niecodzienny sposób odkrywali na nowo jak zmieniał się oręż walczących na przestrzeni dziejów. Udział w zajęciach to nowe, ciekawe doświadczenie, które pozwoliło uczniom przede wszystkim pogłębić wiedzę na temat wysiłku wojennego Polaków z czasów walk o niepodległość. Wciągająca, pełna humoru opowieść przybliżyła życie, umundurowanie i uzbrojenie żołnierzy z odległej epoki. Wypełniony rekwizytami spektakl pozwolił każdemu uczestnikowi poczuć klimat dawnych czasów. Niektórzy uczniowie mieli także okazję wcielić się w rolę kosyniera, ułana i piechura z czasów napoleońskich. Stoczono nawet pojedynek na szable. Po występach wszyscy mogli dotknąć i z bliska obejrzeć rekwizyty. Zajęcia wzbudziły duże zainteresowanie wśród wszystkich uczniów, którzy poznali nowe pojęcia, fakty i ciekawostki historyczne.