Code week 2021

Tydzień Kodowania jest to oddolna inicjatywa promująca kodowanie i programowanie. Ma ona na celu rozwijanie kreatywności i twórczości przy użyciu kodowania i technologii. Główną ideą stojącą za wydarzeniem jest promowanie programowania poprzez pokazywanie młodzieży i dorosłym sposobów na realizację pomysłów przy pomocy kodu, rozwiewanie wątpliwości i mitów otaczających te umiejętności oraz gromadzenie zmotywowanych jednostek w celu wspólnej nauki. Europejski Tydzień Kodowania jest wspierany przez Komisję Europejską.
W tym roku Code Week został zorganizowany po raz ósmy, a nasza szkoła przyłączyła się do niego po raz drugi.

Od 9 do 24 października w naszej szkole działo się wiele małych i dużych działań związanych z kodowaniem i programowaniem. Zorganizowaliśmy w sumie 34 wydarzenia. Najmłodsi uczniowie rysowali barwne postaci przy pomocy określonego kodu, układali barwne mozaiki na Digipuzzle i poruszali się według określonego kody podczas zabawy “Do celu”. Starsi uczniowie na każdej lekcji także bawili się podczas kodowania i programowania. Na języku polskim kodowali części mowy i rozwiązywali ortograficzne sudoku, na historii rozkodowywali sekret Enigmy, na matematyce kodowali sudoku oraz szyfrowali działania. Na języku angielskim kodowali Ozoboty, by przejechały obok odpowiednich obiektów. Starsi uczniowie programowali też Photony, które musiały przejechać obok odpowiednich słów z grup tematycznych. Kodowaliśmy także składniki pogody, emocje oraz imiona i nazwiska sportowców. Działo się nie tylko na lekcjach, ale również między nimi i na zajęciach świetlicowych. W ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania uczniowie wzięli aktywny udział w Tolkien Challenge, który polegał na codziennym odkodowywaniu zadania lub pytania, następnie zakodowywaniu odpowiedzi. Dzięki temu uczniowie nie tylko nauczyli się rozkodowywania w wielu różnych kodach, ale również wykorzystywali poznaną wiedzę do własnego kodowania. Niektórzy uczniowie nawet sami tworzyli własne kody.
Code Week to idealna okazja do rozbudzenia kreatywności i logicznego myślenia. Na pewno jeszcze ponownie weźmiemy udział w tej inicjatywie.