Pacjent zero

Na warsztatach chemicznych w klasie 4 i 5 przeprowadziliśmy symulację rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych. Uzbrojeni w probówki uczniowie przechadzali się po klasie wymieniając się przy użyciu pipety zawartością swojej probówki z napotkanym kolegą czy koleżanką. Wśród uczniów był ukryty “Pacjent Zero” zarażony tajemniczą chorobą.

Po pewnym czasie nauczyciel sprawdził tajemniczym składnikiem, który uczeń został zarażony, a zadaniem uczniów było odtworzenie listy kontaktu i zidentyfikowanie Pacjenta Zero. W obu klasach pełny sukces udało się go odkryć. Jako podsumowanie zajęć uczniowie wykonali chemiczne kolorowe wulkany.
Z kolei uczniowie klasy 3 przeprowadzili eksperymenty: lampa lawa i chemiczny wulkan.
Przeprowadzone zajęcia zostały zrealizowane w ramach innowacji: Zobaczyć, zbadać, zrozumieć – metoda IBSE jako uczenie się przedmiotów przyrodniczych przez odkrywanie.