UDZIAŁ W AKCJI „NARODOWE CZYTANIE 2021”

Już po raz czwarty nasza szkoła wzięła udział w kolejnej odsłonie akcji NARODOWE CZYTANIE. Uroczystość odbyła się 7 września i została przygotowana przez uczniów klasy VIII pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego. Swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Dyrektor Szkoły Monika Bestjan. W tym roku uczniowie głośno czytali fragment dramatu Gabrieli Zapolskiej pt: „Moralność Pani Dulskiej”.

Utwór jest bardzo popularny i należy do najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Celem przedsięwzięcia, któremu patronuje Prezydent RP i jego Małżonka była popularyzacja czytelnictwa w szkole, promocja głośnego czytania polskiej klasyki literackiej oraz zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o język polski i wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Uczniowie poznali ciekawostki z życia autorki, realia epoki i przesłanie utworu. Zwrócono uwagę na uniwersalne wartości utworu i przesłanie moralne: piętnowania obłudy i zakłamania. Uczniowie poznali pojęcie „dulszczyzna”, które weszło na trwałe do języka potocznego. Podczas przygotowania akcji rozwijano pracę w grupie i odczuwanie radości podczas samodzielnego przygotowywania rekwizytów, dekoracji i strojów. Uczniowie przygotowali oryginalne dekoracje i rekwizyty według własnej inwencji i pomysłowości. Zaprezentowano także gazetki ścienne i wystawki tematyczne, na których znajdowały się oryginalne wydania lektury i książek popularnonaukowych ze zbiorów szkolnej biblioteki. Kolejna odsłona w szkole wspólnego czytania klasyków polskich zachęca uczniów do rozwijania swoich zainteresowań literaturą polską.