SKUTECZNA I CIEKAWA NAUKA JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Jak sprawić, by dzieci chciały uczyć się języka? Zaciekawić je przedmiotem! W naszej szkole lekcje języka angielskiego niejednokrotnie przemieniają się w przygodę, po której uczniowie później pytają “Dlaczego następna lekcja będzie dopiero w poniedziałek?” Uczniowie najchętniej i najlepiej uczą się poprzez praktykę i zabawę, dlatego staramy się, by mieli jej jak najwięcej i by była jak najbardziej urozmaicona.

Uczniowie klas I-III bardzo często uczą się poprzez śpiewanie piosenek i wykonywanie różnych gestów do nich. Nauka w najmłodszych klasach często opiera się na zabawie sterowanej, np. poprzez angielską wersję popularnej gry Szymon mówi czy poprzez zabawę The fly is…, do której są nam potrzebne packi na muchy.
Bardzo często też na lekcji są wykorzystywane gry językowe dedykowane do danej partii materiału, które są wykonane własnoręcznie przez nauczyciela. Na przykład w klasie I obecnie uczymy się części ciała i dlatego projektujemy twarze, ćwiczymy słownictwo nazywające części ciała, kolory oraz liczby. W klasie II uczymy się nazw pomieszczeń w domu i wyposażenia poprzez umieszczanie zwierzątek w odpowiednich miejscach w domu oraz meblowaliśmy zamek. Z kolei w klasie III uczymy się mówić co potrafimy robić, a czego nie. W tym celu tworzymy zdania z czasownikiem can na specjalnie przygotowanych obrazkach oraz używamy lizaków “Yes, I can!” i “No, I can’t”, by odpowiedzieć na pytania o umiejętności.
W obecnych czasach ważnym elementem edukacji stała się technologia, dlatego na lekcjach języka angielskiego w naszej szkole często z niej korzystamy. Już od klasy III do VIII wszystkim uczniom jest bardzo dobrze znana aplikacja Kahoot!, dzięki której w ciekawy sposób ćwiczymy poznane słownictwo czy gramatykę przy użyciu tableta. W każdej klasie na języku angielskim uczniowie ćwiczą poznany materiał również na Ozobotach. Atrakcyjność tych małych robotów nikogo nie zawiedzie. Gdy są Ozoboty na lekcji, jest świetna zabawa!
Nie próżnujemy również podczas trwającej pandemii. Dzięki aplikacjom takim, jak Wordwall czy Quizlet obecny tryb pracy jest dużo przyjemniejszy dla uczniów. Ćwiczymy logiczne myślenie rozwiązując zagadki w anglojęzycznych escape roomach. Pracujemy aktywnie w grupach z użyciem wirtualnej tablicy Jamboard oraz prowadzimy anglojęzyczne konwersacje.