MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

W październiku obchodziliśmy w szkole Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto to zostało całej ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 r. Celem akcji zorganizowanej przez bibliotekarzy było upowszechnianie czytelnictwa i rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży. W bibliotece wykonano gazetki i wystawki promujące czytanie książek. Na lekcjach języka polskiego odbywała się AKCJA GŁOŚNEGO CZYTANIA KLASYKI LITERACKIEJ.

Uczniowie klasy VII z dumą czytali fragmenty lektury pt: „Balladyna” z książki, którą otrzymali wraz z dedykację od Prezydenta Andrzeja Dudy za udział w akcji NARODOWE CZYTANIE. Dyskutowano z uczniami na temat: Dlaczego warto czytać książki? Uczniowie podkreślili, że książki przekazują ważne wartości , dowiadujemy się z nich ciekawych rzeczy i rozwijają wyobraźnię. Można się także zrelaksować, odpocząć i przenieść się w świat fantazji. Dużą aktywnością czytelniczą wykazali się także uczniowie z klas młodszych, którzy systematycznie wypożyczali książki. Na podkreślenie zasługuje fakt, że od października został zainstalowany w bibliotece program komputerowy E–BIBLIO i zostały już wpisane do katalogu wybrane lektury. Wprowadzenie nowego systemu pozwoli na skatalogowanie wszystkich zbiorów i automatyczne korzystanie z zasobów Biblioteki Narodowej. Każda książka opatrzona będzie etykietką z kodem kreskowym. Czytelnicy będą wyszukiwać pozycję za pomocą ISBN – czyli 13-cyfrowego identyfikatora książki. Spełni się także marzenie niektórych czytelników o możliwości rezerwacji i zamawiania pozycji z katalogu za pomocą komputera.
BIBLIOTEKARZ:
J. Klejnowska