#Szkoła Pamięta

25 października dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III włączyły się w akcję MEN „Szkoła pamięta”. Celem jej było zorganizowanie działań upamiętniających ważne wydarzenia z historii naszej Ojczyzny oraz tych, którzy zapisali się w jej historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej.

Pamięć o bohaterach II wojny światowej, a szczególnie Powstania Warszawskiego jest wyrazem szacunku dla bohaterskich postaw. 80. rocznica wybuchu II wojny światowej i 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego to wydarzenia, które mają uwrażliwić dzieci na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej historii, a szczególnie ludzi związanych z naszym regionem. Dzieci w tym dniu śpiewały pieśni żołnierskie i patriotyczne. Recytowały wiersze i oglądały wystawki o bohaterach naszej historii. Kolorowały i wyklejały znak Polski Walczącej. W czasie zajęć korzystały z portalu edukacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej pamiec.pl . Obejrzały film ,,Polak Mały!’’ i ,,Niezwyciężeni’’ oraz korzystały z gry edukacyjnej ,,Historia w kolorach’’, gdzie m.in. układały puzzle przedstawiające ważne wydarzenia z naszej historii. Wysłuchały opowiadania ze zbioru,, Historyjki o historii’’. Ze zgromadzonych wcześniej materiałów przywiezionych z wycieczek oraz rodzinnych pamiątek, przygotowały klasowe wystawki tematyczne. Następnie udały się wraz z wychowawcami do miejsca pamięci narodowej w Łopatkach, gdzie pod pomnikiem zamordowanych Polaków zapaliły symboliczne znicze.