Wycieczka do Warszawy

12 czerwca 2019 r. grupa 45. uczniów z klas IV-VI wraz z opiekunami Panią Ewą Falkowską, Panią Justyną Krawczyk, Panem Tomaszem Składanowskim i organizatorem wycieczki Panią Haliną Gołembiewską wyruszyła na trzydniową wycieczkę do Warszawy. Przygodę w stolicy rozpoczęli od spotkania z przewodnikiem na placu Marszałka J. Piłsudskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Przemieszczając się Traktem Królewskim podziwiali piękno zabytków i  architektury miasta, m.in.: ambasady, instytucje rządowe, plac Trzech Krzyży, Nowy Świat, pomnik M. Kopernika, kościół św. Krzyża, Uniwersytet Warszawski, kościół sióstr Wizytek, pomnik kard. S. Wyszyńskiego, Pałac Prezydencki, pomnik A. Mickiewicza, kościół św. Anny Następnie przemaszerowali na Stare Miasto, gdzie zwiedzali i oglądali  Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta, Bazylikę św. Jana Chrzciciela, Pomnik Warszawskiej Syrenki, Barbakan, Pomnik Małego Powstańca. Po obiedzie udali się do Centrum Nauki Kopernik, ośrodka nauki, którego misją jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się.

Uczniowie mogli poznać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na wystawach interaktywnych, mieli okazję zobaczyć na własne oczy mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu, urządzeń, wszechświata i wielu innych aspektów otaczającego ich świata. Niespotykaną atrakcją dla uczestników wycieczki był pobyt w ogrodach na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej. Zachwycali się terenem składającym się z dwóch części połączonych strumieniem z kaskadowo spływająca wodą, rosnącymi w nim różnorodnymi gatunkami i odmianami roślin. Uczniowie mogli z mostków i tarasu widokowego podziwiać panoramę Warszawy, Most Świętokrzyski i Wisłę. Przez szklany dach zajrzeli do wnętrza biblioteki. Po upalnym i pełnym niesamowitych wrażeń dniu udali się do Obiektu Hotelarskiego „Patron”, w którym zamieszkali w czasie wycieczki.

W drugim dniu, tuż po śniadaniu wyruszyli na Stadion PGE Narodowy, gdzie pod kierunkiem przewodnika poznali obiekt, weszli na szczyt trybun i spełnili swoje marzenia wcielając się w role kibiców piłki nożnej. Ogrom obiektu oraz jego wygląd i zagospodarowanie zrobiły na uczniach duże wrażenie. Następnie udali się na przystanek Metra i jedyną w Polsce koleją podziemną przemieścili się z przesiadką ze stacji Stadion Narodowy na Świętokrzyską. W dalszej części wycieczki zwiedzali Łazienki Królewskie , zespół pałacowo-ogrodowy założony przez Stanisława Augusta Pniatowskiego. Spacerując po parku zachwycali się, m.in. jego fauną i florą, pięknem Pałacu na Wyspie, Teatru z półkolistą widownią i sceną położoną na wyspie oraz licznymi rzeźbami. Ogromną frajdę sprawił dzieciom rejs gondolami po królewskim stawie. Po południu przyszedł czas na relaks. Dzieci odwiedziły park rozrywki, rekreacji i sportu „Stacja Grawitacja”, gdzie pod okiem instruktorów doskonale bawiły się w parku trampolin, linowym i wspinaczkowym. Po upalnym i pełnym atrakcji dniu udały się do hotelu na zasłużony odpoczynek.

Trzeci dzień rozpoczął się pysznym śniadaniem i wykwaterowaniem z hotelu. Pierwszym miejscem do którego udali się wycieczkowicze był Miejski Ogród Zoologiczny. Spacerując alejkami podziwiali niezwykłych mieszkańców ZOO. Największe wrażenie wywarły na dzieciach goryle i szympansy. Następnie uczestnicy wycieczki zwiedzali Pałac i ogród w Wilanowie. Uczniowie zachwycili się wspaniałą architekturą i atmosferą sprzed setek lat, wnętrza pałacowe z oryginalnym wystrojem i wyposażeniem zabrały dzieci w niesamowitą podróż, którą zapewne zapamiętają i będą wspominały przez całe życie. Ostatnim miejscem zwiedzanym w stolicy było Lotnisko Chopina. Wraz z przewodnikiem uczniowie przeszli na taras widokowy, z którego obserwowali lądujące i startujące samoloty. Następnie udali się do hali odlotów i przylotów, gdzie poznali procedury korzystania z usług lotniska.

W czasie trzydniowego pobytu w Warszawie wszyscy uczestnicy byli pod ogromnym wrażeniem piękna stolicy, atrakcji i wartych zobaczenia miejsc. Pełni pozytywnych wrażeń, zadowoleni, opaleni, w doskonałych nastrojach i ze śpiewem na ustach wrócili wieczorem do szkoły, gdzie na boisku czekali stęsknieni za swoimi pociechami rodzice.