Wycieczka do Powiatowego Urzędu Pracy i Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wąbrzeźnie

14 czerwca uczniowie klasy VIII wraz z nauczycielem doradztwa zawodowego i wychowawcą odwiedzili Powiatowy Urząd Pracy w Wąbrzeźnie. Wraz z doradcą zawodowym Panią Joanną Okulińską zwiedzili Urząd i poznali wszystkie wydziały. Uczniowie dowiedzieli się jak skorzystać z  poradnictwa zawodowego, jakie są jego formy i na czym polega pomoc udzielana przez pracownika Urzędu w rozwiązywaniu problemów zawodowych osób poszukujących pracy.

Pomoc tak może być świadczona w formie indywidualnego kontaktu pracownika z osobą potrzebującą pomocy lub za pośrednictwem łącza telefonicznego albo internetowego. W ramach poradnictwa zawodowego można uzyskać pomoc także przy zaplanowaniu kariery zawodowej lub zmianie zawodu czy chęci uzupełnienia kwalifikacji zawodowych. Doradca zawodowy pokazała także wzory dokumentów i przedstawiła wypisane na tablicy aktualne oferty pracy. W dalszej części spotkania uczniowie uzupełniali ankietę, na podstawie której określali swoje zainteresowania, kompetencje i predyspozycje zawodowe. Cenne informacje uzyskali także o działającym w Wąbrzeźnie Punkcie Pośrednictwa Pracy Ochotniczych Hufców Pracy. Zainteresowana młodzież od 15 roku może za zgodą rodziców zbierać owoce lub roznosić ulotki.

Podczas wyjazdu zaplanowano także zwiedzenie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki. Uczniowie spotkali się z Panią Dyrektor Aleksandrą Kurek, która oprowadziła zainteresowanych po przestronnych, nowoczesnych i kolorowych pomieszczeniach. Uczniowie zwiedzili Dział Wypożyczeń i Czytelnię dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz poznali Katalogi ONLINE. Pani Dyrektor przedstawiła projekty i konkursy realizowane przez bibliotekę oraz opowiedziała o ostatnich ciekawych spotkaniach artystów, podróżników i autorów z czytelnikami. Uczniowie z zainteresowaniem zwiedzali Kącik Patrona, wystawy tematyczne i bogate zbiory o naszym regionie.