Miłośnicy książek

KOŁO MIŁOŚNIKÓW KSIĄŻEK CZYTA I POLECA

RECENZJA KSIĄŻKI pt: „Narodziny Królowej”Rebecca Ross

„Pasja dzieli się na pięć serc.
Pasją jest sztuka, muzyka, sztuki dramatyczne, błyskotliwość i wiedza.
Pasja to całkowite oddanie; żarliwość i udręka; hart i zapał.
Nie zna granic i naznacza mężczyznę bądź kobietę bez względu na ich klasę czy status, bez względu na ich dziedzictwo.
Pasja staje się człowiekiem, a człowiek staje się pasją.
Jest komunią zdolności i ciała, a jej świadectwem są: oddanie, poświęcenie i czyny.”

Główna bohaterka Brienna Paquet pochodzi z Valeni i jest w połowie Maevanką. Wychowuje ją dziadek- jej matka nie żyje, a ojca nie zna. Dziadek dziewczyny nie chce zdradzić Briennie jej tożsamości, rzekomo dla jej dobra. Dziewczyna poddaje się. Pan Paquet, w trosce o przyszłość wnuczki zapisuje ją do Magnalii – szkoły o siedmioletnim systemie nauczania. Każda z pięciu adeptek wybiera jedną z pięciu pasji, którą chce rozwinąć.
Mimo, iż nie ma już miejsca dla szóstej adeptki, Wdowa, kierowniczka Domu Pasji przyjmuje Briennę za sprawą pewnego argumentu użytego przez dziadka. Brienna nie wie, jaką pasję mogłaby rozwijać przez siedem lat. Próbuje wszystkiego, kiedy ostatecznie w czwartym roku trafia pod skrzydła Cartiera Evariste’a, Mistrza Wiedzy.
Kiedy ostatniego roku nadchodzi Pasjonowanie, gdzie Patroni zaproszeni przez Wdowę wybierają adeptkę, a Mistrzowie przekazują swoim uczennicom peleryny przez nich wykonane, Briennie nie udaje się- żaden patron nie jest nią zainteresowany.Nadchodzi czas pożegnania między nią, a jej Siostrami Adeptkami: Orianą, Merei, Abree, Sybille i Ciri oraz Mistrzem Cartierem. Nauczyciel zapewnia dziewczynę, że ktoś ją na pewno weźmie pod swe skrzydła i on osobiście tego dopilnuję.
Dziewczynę męczą dziwne wizje- przechodzi w przyszłość i jest świadkiem dziwnych zdarzeń historycznych. Postanawia zwierzyć się dyrektorce. Wdowa proponuje Briennie dwie ścieżki- bezpiecznego patrona lub oferuje jej udział w tajnej misji, gdzie jej wizje mogą być bardzo ważne. Jednak jeśli wybierze mniej bezpieczną opcję, ani jej dziadek, ani Mistrz Cartier nie mogą się dowiedzieć. Dziewczynie jest z tego powodu bardzo przykro, gdyż nauczyciel zapowiedział, iż nie powierzy jej byle komu. Po wahaniach ostatecznie wybiera pomoc w misji i po dwóch tygodniach przyjeżdża jej patron.
Kim tak naprawdę jest nowy ojciec adopcyjny i zarazem patron Brienny? Na czym polega misja? Czy ścieżki dziewczyny i nauczyciela jeszcze się zejdą? Czy intryga się powiedzie? Kim jest biologiczny ojciec Brienny? Musicie się tego sami dowiedzieć, przeczytajcie książkę, którą wam gorąco polecam.
Powieść  jest warta przeczytania, ponieważ wyróżnia się zawrotną akcją.
Ponadto, kusi niezwykle piękną okładką. Dodatkowo polskie wydanie ma brokatowy tytuł. Autorka zapowiedziała również premierę drugiej części na 9 marca. Pokazała również okładkę.

Pasjonatka powieści Wiktoria Skrzypczak   z kl. VII

“Harry Potter” to siedmiotomowa seria przygód o młodym czarodzieju. Chłopiec, który przeżył naznaczony przez Sami Wiecie Kogo ma moc pokonania Czarnego Pana i zaprzestania siania zła na świecie. W pierwszej książce pt: “Harry Potter i Kamień Filozoficzny” opisywany jest pierwszy rok chłopca w szkole magii i czarodziejstwa w Hogwarcie. Profesor Quirrel dostaje nową posadę nauczyciela Obrony przed Czarną Magią, na którą od dawna czyhał Profesor Snape. Potter poznaje przyjaciół i nowy dla niego  Świat Czarodziejów. Chłopiec podczas nocnej przechadzki po zamku natrafia na cudowne zwierciadło Ain Eingarp. Zwierciadło to pokazuje najstarsze pragnienia osób, które do niego zajrzą. Co zobaczył Harry a co Dumbledore? Ku zawiedzeniu Harrego lustro zostaje przeniesione i profesor rozkazuje chłopcu już więcej go nie szukać. Jednak przypadkiem natrafia na nie podczas poszukiwania Kamienia Filozofów. Obok lustra stoi… bardzo oddany Czarnemu Panu Śmierciożerca. Co zostało pokazane w książce lecz w filmie niekoniecznie, tego dowiesz się, gdy przeczytasz właśnie tę książkę. Polecam
Weronika Dziub z kl. VI.

Chciałabym polecić wszystkim książkę pt: „Magiczne Drzewo”. Przeczytałam cały cykl – dziewięć tomów co najmniej dwa razy. Część dziesiąta jeszcze do mnie nie dotarła. Dzisiaj opowiem trochę o dziewiątej części, która nosi tytuł „Berło”. Jest to opowieść o czwórce przyjaciół, którzy przeżywają wspaniałe przygody. W pierwszym tomie dowiadujemy się jak poznali się Blubek, Kuki, Gabi i jedyny gadający pies, który zwie się Budyń. Książka opowiada też o tytułowym berle, które daje władzę nad ludźmi i przedmiotami. Bardzo groźni przestępcy kradną berło, a wraz z nim Idalię i Alika. Porywacze tworzą straszliwego, niebezpiecznego robota, który ma pozbawić świata prądu. Na domiar złego potrafi on wtopić się w tłum, zmieniając się w jasnowłosego chłopca o nienaturalnie niebieskich oczach. Pożeracz prądu zjada go coraz więcej. Wszędzie gasną światła, a robot posiadł moc berła. Co stanie się dalej? Czy przyjaciele ocalą świat od zagłady? Tego musicie dowiedzieć się sami. Wszystkie tomy możecie wypożyczyć w naszej, szkolnej bibliotece. ZACHĘCAM DO POZNANIA WYBRANEJ POWIEŚCI.
Joanna Nowocień z kl. VI