Wycieczka na Kaszuby

10 czerwca dzieci z klas 0-III wraz z opiekunami odwiedziły Będomin i Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. W znajdującym się w Będominie dworku z początku XVIII wieku urodził się Józef Wybicki, twórca tekstu ,,Mazurka Dąbrowskiego’’.

Dwór otoczony jest zabytkowym parkiem, w którym rosną piękne drzewa, a wśród nich liczący ponad 400 lat „Dąb Wybickiego” oraz inne pomniki przyrody. W parku dzieci mogły podziwiać również pięciometrową rzeźbę orła wykonaną z 248 metalowych kos. Natomiast w Szymbarku uczestnicy wycieczki mogli zwiedzić m.in. takie obiekty jak: bunkier ,,Gryfa Pomorskiego’’, Dom do góry nogami, Dom Sybiraka, Muzeum Ciesielnictwa, w którym znajduje się 2300 historycznych eksponatów do obróbki drzewa i stół noblisty. Duże zainteresowanie wśród dzieci wywołał drewniany dom powstańca polskiego z Adampola, Sowiecki Łagier oraz pociąg, jakim transportowano polskich zesłańców na Syberię. W Szymbarku dzieci zobaczyły wykonany w naturalnej wielkości pomnik niedźwiedzia Wojtka, który przemierzył cały szlak bojowy z II Korpusem Polskim gen. Władysława Andersa. Ponadto zobaczyły najdłuższą deskę świata wpisaną do Księgi Rekordów Guinnesa, największy koncertujący fortepian świata, statuę „Świętowida Kaszuba” symbolizującą religijność, pracowitość, upór i patriotyzm Kaszubów oraz przepiękny Kościółek, w którym znajdują się liczne pamiątki m.in. symboliczne kamienie z pierwszej archikatedry na Wawelu. Kolejną atrakcją wycieczki były warsztaty wypieku chleba w tradycyjnym kaszubskim piecu chlebowym. Wspaniałym miejscem okazał się Kaszubski Świat Bajek, w którym dzieci zobaczyły postacie ze swoich ulubionych bajek. W przerwach między kolejnymi punktami programu wycieczki dzieci zjadły obiad, pyszne lody i zaopatrzyły się w pamiątki, które przypominają o tym ciekawym miejscu. Wycieczka dostarczyła małym podróżnikom mnóstwo wrażeń i wiele radości.