PRZERWA NA CZYTANIE

W środę,18 października 2022 r. nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie „Przerwa na czytanie”. Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.

W przedsięwzięciu wziął udział oddział przedszkolny, klasy I-VIII wraz z nauczycielami oraz administracją i pracownikami obsługi. Głównym celem akcji było pokazanie uczniom, że czytanie to nie tylko nauka, ale i okazja do świetnej zabawy.
Zanim przystąpiliśmy do akcji, wykonaliśmy gazetkę ścienną związaną z promocją czytelnictwa i samą akcją. Ponadto, w dzienniku elektronicznym przekazaliśmy szczegółowe informacje na temat przebiegu wydarzenia w naszej szkole. Przy okazji zaprezentowaliśmy na wystawie w holu szkoły wybrane nowości wydawnicze, które nasza placówka pozyskała w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
W dniu akcji na wyznaczonej przerwie międzylekcyjnej zabraliśmy ze sobą książkę, którą wcześniej wypożyczyliśmy w bibliotece szkolnej lub przynieśliśmy z domu, a potem siadaliśmy wygodnie gdzie, kto mógł, w sali lekcyjnej bądź na korytarzach i przez całą przerwę czytaliśmy wybraną przez siebie książkę. Najmłodszym uczniom wychowawcy zorganizowali tzw. strefy czytania, gdzie słuchali bajek czytanych przez swoich nauczycieli. Z okazji tego niecodziennego wydarzenia chętni uczniowie i nauczyciele przebrali się za postacie z ulubionych lektur.
Impreza tak bardzo spodobała się uczniom, nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym, że wzięli w niej udział wszyscy obecni tego dnia w szkole. Łączna liczba uczestników bicia rekordu w naszej szkole wyniosła 149 osób. Wyniki ogólnopolskiej akcji i ostateczną liczbę osób czytających na przerwie poznamy na początku grudnia.
Serdeczne gratulacje dla wszystkich uczestników „środowego zamieszania” w szkole. Życzymy przyjemnej lektury (nie tylko na przerwie)!