DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

29 września dzieci z klas I-III obchodziły Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ustanowione z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Jego patronką jest Joanna Porazińska, wybitna pisarka, która wiele książek napisała właśnie dla najmłodszych czytelników. Pisarka urodziła się 29 września i dlatego ten właśnie dzień został ustanowiony Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania. Głośne czytanie ma ogromny wpływ na wzbogacanie słownictwa i rozbudzanie wyobraźni.

Systematyczne czytanie ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację i pomaga w budowaniu więzi. Czytać warto każdego dnia. Głośne czytanie przynosi korzyści zarówno tym, którzy czytają, jak i tym, którzy słuchają głośnego czytania. Promowanie czytelnictwa, poza tym ma na celu rozwijanie kompetencji społecznych i emocjonalnych oraz zachęcanie dorosłych do wspólnego spędzania czasu przy lekturze wraz z dziećmi. W tym roku czytaliśmy wiersze Jana Brzechwy. Dzieciom podobały się pełne humoru wiersze czytane przez panią dyrektor Monikę Bestjan, pana Piotra Matuszewskiego oraz panie Justynę Krawczyk, Małgorzatę Molczyńską, Joannę Smogorzewską i Martę Krygier. W imieniu najmłodszych czytelników wiersz czytała uczennica klasy drugiej Oliwia Góralska, a w imieniu rodziców czytała dzieciom pani Elżbieta Kossowska. Dzieci mogły też obejrzeć prezentację przedstawiającą sylwetkę i twórczość Jana Brzechwy oraz wziąć udział w quizie na temat znajomości jego wierszy.