„KU WOLNOŚCI” – POWSTAŃCZY ESCAPE ROOM W MŁYNIE WIEDZY

30 marca 2023 r. uczniowie klas 7 – 8 pod opieką p. Haliny Gołembiewskiej i p. Piotra Matuszewskiego udali się do Torunia na zajęcia organizowane w Młynie Wiedzy w ramach projektu „Ku wolności – o powstaniu styczniowym w Młynie Wiedzy”. Głównym celem przedsięwzięcia było upamiętnienie bohaterów i wydarzeń Powstania Styczniowego poprzez popularyzację wiedzy o jego znaczeniu dla polskiej tradycji i dziedzictwa narodowego. Uczniowie uczestniczyli w zabawach historycznych „ Za wolność waszą i naszą” realizowanych w pokojach zagadek, w których podczas gry fabularnej wcielali się w przedstawicieli Królestwa Polskiego.

Zadaniem uczestników było rozwiązanie zagadek logicznych o tematyce powstańczej i uwolnienie zamkniętego w celi dowódcy. Następnie uczniowie wzięli udział w warsztat patriotycznych „Powstanie Styczniowe”, w trakcie których zaprojektowali herb szlachcica polskiego, poznali wygląd powstańca styczniowego, elementy jego ubioru i wykonali wąsy szlachcica. Przeprowadzili również doświadczenie, podczas którego poznali właściwości sympatycznego atramentu, substancji służącej do ukrywania informacji, używanej w technikach steganografii. Podczas warsztatów uczniowie wytyczali również na mapie Polski granice powstania. Uczestnictwo w zajęciach w Młynie Wiedzy było nie tylko atrakcyjną formą utrwalenia wiedzy historycznej, ale też doskonałą okazją do wspaniałej zabawy.