Dzień wody klas 4-6

W ubiegłą środę klasy 4-6 wraz z wychowawcami udały się na zajęcia poza szkołą. Pierwszym punktem wyprawy była Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Witalisa Szlachcikowskiego w Wąbrzeźnie. Po bibliotece oprowadziła nas sama dyrektor biblioteki Pani Aleksandra Kurek. Celem wycieczki było pokazanie uczniom jak funkcjonuje biblioteka, jakie panują w niej zasady, jak wyglądają poszczególne pomieszczenia i czym się od siebie różnią oraz w jaki sposób należy poruszać się po księgozbiorze, by bez problemu odnaleźć właściwą książkę. Ponadto nasza młodzież dowiedziała się, jakie warunki trzeba spełnić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak wygląda karta czytelnika i jakie są zasady wypożyczania książek.

Kolejnym punktem wycieczki była wyprawa do nowoczesnej oczyszczalni ścieków w Wąbrzeźnie, gdzie uczniowie zostali zapoznani z kolejnymi etapami oczyszczania wody. W czasie zwiedzania uczestnicy dowiedzieli się o sposobach oczyszczania wody, a także zwiedzili zakład. Poznali poszczególne etapy oczyszczania wody poprzez filtrowanie, a następnie oczyszczanie jej za pomocą odpowiednich bakterii. Każdy miał okazję obserwować pracę tych bakterii w specjalnych zbiornikach wodnych. Wycieczka ta uzmysłowiła jak bardzo ludzie zanieczyszczają wodę i ile pracy należy włożyć w jej oczyszczanie i uzdatnianie, oraz, że każdy z nas może oszczędzać wodę.
Ostatnim punktem naszej wyprawy była wspólna integracja i posiłek w restauracji Kameleon, Zajęcia poza murami szkoły okazały się ciekawymi lekcjami, które na pewno pozostaną w pamięci uczniów.