UROCZYSTE PASOWANIE UCZNIÓW KLASY I NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ.

Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,
który puste życie napełnia światłem,
a puste serca wzruszeniem.
(Kornel Makuszyński)
16 grudnia 2021 r. odbyła się uroczystość Pasowana uczniów klasy I na Czytelnika Biblioteki Szkolnej oraz podsumowanie kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”. Celem uroczystości było promowanie czytelnictwa wśród dzieci, zaprezentowanie bogatych zbiorów bibliotecznych oraz zachęcenie najmłodszych uczniów do wypożyczania książek i rozwijanie umiejętności czytania. Na spotkaniu obecna była Pani Dyrektor Szkoły oraz Wychowawca klasy I. Bibliotekarz przygotował tematyczną gazetkę ścienną i wystawkę tematyczną, na której zaprezentowano oryginalne wydania lektur szkolnych, ulubionych książek i bohaterów literackich.

Uczniowie już od września systematycznie korzystają ze zbiorów biblioteki i dobrze znają jej Regulamin. Na pamiątkę uroczystego przyrzeczenia, że będą szanować książki otrzymali Dyplom Pasowania i oryginalne kolorowe zakładki. Za systematyczne wypożyczanie książek otrzymali nagrody książkowe dla klasy. Najbardziej ucieszyły uczniów Wyprawki Czytelnicze dla Pierwszaka „Pierwsze abecadło”, przygotowane przez Instytut Książki. Będzie to dla uczniów niezwykła przygoda, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie. Pierwsze Abecadło zaprasza młodego, początkującego i coraz bardziej samodzielnego czytelnika, jakim jest uczeń klasy pierwszej, do smakowania dobrej literatury i sztuki. Ciekawe teksty o tematyce bliskiej dzieciom, przeplatają się z najwyższej klasy ilustracją. „Czytanie” obrazów jest tak samo fascynujące jak czytanie wyrazów. Oprócz książki w Wyprawce Czytelniczej pierwszoklasiści dostali broszurę pt. „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”, która pełni dwie role: jest zarówno poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki. Dla pierwszoklasistów przygotowano także Kreatywny alfabet, czyli plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania. Kampania „Mała książka – wielki człowiek” realizowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.