Z Matematyką za Pan Brat

Od 6 września w szkołach w Jarantowicach i Zieleniu realizowany jest projekt w ramach programu mPotęga, na który środki Stowarzyszenie ,, Przyjaciele Wronia” pozyskało z mBanku. Celem programu jest rozwijanie zainteresowań matematycznych uczniów klas IV – VI. We wrześniu odbyło się spotkanie integracyjne dla uczniów obu szkół, w czasie którego uczniowie i ich rodzice rozwiązywali łamigłówki, zagadki i puzzle matematyczne. Spotkanie zakończyło się ogniskiem.

Kolejnym działaniem było stworzenie przez uczniów gier matematycznych w programach Genially i Wordwall. Tworzenie gier przyczyniło się nie tylko do rozwoju umiejętności matematycznych, ale również informatycznych. Było wspaniałą zabawą, o czym może świadczyć fakt stworzenia większej ilości gier niż zaplanowaliśmy. Uczniowie obu szkół wymienili się grami i obecnie wykorzystują je na zajęciach. W listopadzie ciąg dalszy działań, między innymi uczniowie klas VI pracują metodą projektów. WebQuest nastawiony jest na uczniowskie badania, wyszukiwanie i gromadzenie informacji, ich selekcję, wartościowanie, a następnie na ich podstawie wykonanie określonego zadania. Aktywny sposób pracy ma w sobie wszystko to, co lubią uczniowie: intryguje, pozwala na samodzielną aktywność badawczą, uczy współpracy. Wynikiem pracy uczniów jest konkretny projekt, a wszystko oceniane jest według jasnych, znanych wcześniej kryteriów. Ten sposób pracy pozwoli na rozwój samodzielności i kreatywności, więc cech bardzo porządnych u młodych ludzi.
Wszystkie działania możliwe są dzięki pozyskaniu grantu z mPotęgi.