Wycieczka do Torunia

19 października dzieci z klas 0-III wybrały się z opiekunami do Torunia. Celem wycieczki był spacer po toruńskiej Starówce, wizyta w Muzeum Podróżników, Ratuszu Staromiejskim i warsztaty edukacyjne w Muzeum Papiernictwa i Drukarstwa. Muzeum Papiernictwa i Drukarstwa funkcjonuje w zabytkowym, gotyckim kościele w Grębocinie. Swoją działalnością nawiązuje do ciekawej i bogatej historii toruńskiego papiernictwa i drukarstwa. Wśród wielu eksponatów można zobaczyć oryginały pras drukarskich, wyposażenie zecerni, pergamin, chińskie matryce do druku i sprzęt introligatorski. Uczestnicy wycieczki mogli własnoręcznie wyczerpać papier i spróbować pisma gęsim piórem. Wizyta w tym ciekawym miejscu pozwoliła dzieciom w sposób aktywny wziąć udział w poznawaniu historii drukarstwa.

Każdy uczestnik na zakończenie warsztatów otrzymał certyfikat, czerpany papier i samodzielnie wykaligrafowane pismo. Kolejnym ciekawym miejscem, które odwiedziły dzieci było Muzeum Podróżników i Ratusz Staromiejski. Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika posiada ponad 800 wyjątkowych eksponatów z całego świata. Wśród nich można podziwiać liczne wyroby sztuki ludowej, oryginalne stroje, nakrycia głowy, instrumenty muzyczne, a także ceramikę prekolumbijską. Lekcja muzealna ,,Walizka pełna skarbów’’ w tym niezwykłym miejscu była dla dzieci wspaniałą podróżą do świata przygód. Obudziła w dzieciach ciekawość, chęć podróżowania i potrzebę odkrywania różnorodności świata. Wielu wrażeń dostarczyła również lekcja muzealna ,,Herb Torunia’’. Ratusz Staromiejski jest szczególnym miejscem o charakterze kulturalnym. W jego wnętrzach podziwiać można m.in. Galerię Sztuki, Salę Mieszczańską z galerią portretów wybitnych mieszczan, w której znajduje się również portret Mikołaja Kopernika, Salę Królewską z najstarszym w kraju Pocztem królów polskich, imponującą Galerię malarstwa polskiego od poł. XVIII wieku.   Zajęcia w muzeum okazały się bardzo ciekawe. Dzieci dowiedziały się jak wygląda i co przedstawia toruński herb. Wszystkie zadania wykonały sprawnie i z dużym zaangażowaniem. Następnie uczestnicy wycieczki udali się na toruńską Starówkę, gdzie po posiłku podziwiali m.in. pomnik Mikołaja Kopernika, Dwór Artusa i pomnik psa, który jest jedną z atrakcji Torunia. Tradycyjnie pobyt w Toruniu zakończył zakup pamiątek.